Zasięgi map
Polecane strony
O mapach cyfrowych

Mapy cyfrowe” są to pliki rastrowe naszych map papierowych, ich elektroniczne wersje. Jest to jakby nasza mapa papierowa przeniesiona na ekran telefonu. Sprzedawana na różne urządzenia pozwala na dokładną lokalizację w terenie. Stanowią doskonałe uzupełnienie mapy papierowej. Pliki przygotowujemy w rozdzielczości 300 dpi (od 2022). 

Pliki cyfrowe pozwalają na ustalenie pozycji oraz nawigację na różnych urządzeniach. Zarówno dedykowanych jak i powszechnie dostępnych telefonach, smartfonach, tabletach, nawigacjach samochodowych, laptopach.

 

Wszystkie wymienione poniżej  aplikacje pozwalają na nawigację w trybie  offline, działają bez dostępu do sieci operatora komórkowego, nie trzeba łączyć się z Internetem, wystarczy GPS.

 

 

Poniższa tabela prezentuje na jakich urządzeniach i w jakich aplikacjach dane pliki można używać, kolorem zielonym oznaczyliśmy polecane przez nas programy: 

 

Urządzenia Garmin

Garmin z serii: Oregon, Colorado, Dakota, Montana, Edge 800, 810 i 1000, GPSMap, eTrex 20 i 30 oraz nowszych. 

 

 

Format KMZ

 

Urządzenia TwoNav

TwoNav Aventura,Sportiva, Anima +

Format RMAP

Android

TrekBuddy 

Pliki TrekBuddy (*.TAR i *.TMI), działają w programie Locus. 

Locus Map   

Zakupy w aplikacji

Twonav Premium 

Format RMAP, działają w programie Locus. 

Traseo. Szlaki, trasy, mapy

 Zakupy w aplikacji

OziExplorer for Android 

 OZF4

Avenza maps

Geotiff

Nawigacje Win CE

OziExplorer 

Pliki .png oraz kalibracyjne .map, OZF4 

iPhone, iPad

Twonav Premium 

Format RMAP

Traseo 

Zakupy w aplikacji

Avenza Maps 

 Geotiff

Windows XP, 7, 8, 10

 

 

OziExplorer 

 

 

Pliki PC/OziExplorter czyli pliki .png oraz kalibracyjne .map

Land 8.9.6 Windows

Format RMAP

 

Dla osób poszukujących  łatwych w obsłudze i w instalacji nawigacji do telefonu polecamy   Avenza Maps  i  Traseo na Androida, iPada, iPhone i iOS.

Do najlepszych aplikacji dla nieco bardziej wymagających użytkowników należy Locus Map oraz  Locus Map 3 Classic  na Androida.  

 

Android

 

Locus Map 4 outdoor
wersja darmowa z reklamami lub płatna bez reklam z dodatkowymi funkcjami 

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus

Locus Map 3 Classic 

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus.pro

TwoNav Premium

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.compegps.twonavfull&hl=en

Avenza Maps: Offline Mapping 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Avenza&hl=pl

 

Ipad, iPhone, iOS

 

Polecamy Traseo . Dostęp  do naszych map uzyskacie Państwo poprzez wygodne zakupy  bezpośrednio w aplikacji. 
Więcej informacji tutaj: https://www.traseo.pl/aplikacje

Znane nam są jedynie dwie aplikacje pozwalające na używanie własnych map. Jedną z nich jest płatna wersja TwoNav, jednak działa stosunkowo wolno. Darmowe wersje tej aplikacji nie pozwalają na korzystanie z własnych map. 
https://apps.apple.com/us/app/twonav-gps-premium/id346996240

Drugim , polecanym przez nas programem jest Avenza Maps, program z pewnymi ograniczeniami jest darmowy. Działa szybko i jest bardzo prosty w obsłudze. Polecamy go początkującym użytkownikom.

https://apps.apple.com/pl/app/avenza-maps/id388424049?l=pl

  

Rodzaje plików sprzedawanych w naszym sklepie:

1. Plik GPS - TrekBuddy - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są spakowane. Przed ich użyciem niezbędne jest rozpakowanie archiwów ZIP. Pliki te można używać w programie w Locus Map.

2. Plik GPS - Garmin - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są gotowe do użycia. Plik *.KMZ należy skopiować do podfolderu "CustomMaps" w strukturze katalogów "Garmin".

3. Plik graficzny PC/OziExplorter - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są spakowane. Przed ich użyciem niezbędne jest rozpakowanie archiwów ZIP. Wyodrębnione pliki *.PNG i *.MAP należy skopiować na dysk twardy komputera

4.Plik GPS – TwoNav pliki RMAP pobierane z naszej witryny internetowej są gotowe do użycia. Plik należy skopiować do posiadanego urządzenia. Działają na TwoNav Pro. 

5. Locus Map -  mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. Możliwe wgrywanie własnych map w formacie Trekbuddy oraz RMAP. 

6. Traseo   - mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. 

7. Avenza Maps - pliki kupione w naszym sklepie są od razu gotowe do użycia. Wystarczy zapisać pobrany plik tif na telefonie  i wczytać  go w aplikacji. 

 

 Ważne! 

Aby poprawnie zapisywać ślad (track GPX) na aplikacjach na  telefon należy ustawić z poziomu telefonu odpowiednie uprawnienia dotyczące : "Oszczędzania energii" lub "Baterii". Jedynie w trybie "bez ograniczeń" ślad będzie zapisywany z odpowiednią dokładnością. 

 

    

 

 

1. TrekBuddy - jedna z pierwszych na rynku aplikacja do nawigacji turystycznej GPS w telefonach, znajdująca się od wielu lat w naszej ofercie. Niestety twórcy programy przestali  go rozwijać na początku 2021 r. Natomiast format plików  *.TAR i *.TMI ma się  dobrze  i jest  wykorzystywany w innych programach. Naturalnym następcą jawi się LocusMap i tą aplikację polecamy osobom które chcą zmienić program do nawigacji. 

Sposób zakupu: Plik GPS - TrekBuddy - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są spakowane. Przed ich użyciem niezbędne jest rozpakowanie archiwów ZIP. 

Pliki te można używać w Locus Map. Ważne żeby instalować program (Locus) i mapy w pamięci wewnętrznej urządzenia. Wczytywanie map, szczególnie kiedy posiadamy kilkanaście tytułów jest wtedy znacząco szybsze. 

 

Mapy możemy w prosty sposób zapisać w programie:

Menu ➝ Menadżer Map ➝ Lokalne ➝ znaczek Plus na dole ekranu i wybieramy Importuj mapę.

Wskazujemy miejsce zapisanych map i gotowe.

 

 

Drugi sposób. 

Instalacja map polega na skopiowaniu folderu z mapami  do odpowiedniego katalogu w programie Locus. Ścieżka dostępu zwykle wygląda następująco:
Ten komputer\Twoja nazwa telefonu\Wewnętrzna pamięć współdzielona\Android\data\menion.android.locus\files\Locus\maps


Rozpakowujemy otrzymany podczas zakupów plik *.zip otrzymując folder z dwoma plikami *.tar oraz *.tmi np. folder OkolKrak_22W  zawierający dwa pliki: OkolKrak_22W.tar i OkolKrak_22W.tmi.

I ten folder wraz zawartością  należy skopiować do powyższej lokalizacji.

 

 

 

   

2. Garmin

Nasze mapy są sprzedawane w formacie KMZ, gotowe do używania w odbiornikach turystycznych firmy Garmin: Oregon; Colorado; Dakota; Montana; Etrex 20 i 30 oraz wyższych; Edge 800,810,1000; GPSMap. Aby przetestować swoje urządzenie oraz sprawdzić funkcjonalność mapy prosimy pobrać w pełni funkcjonalną, darmową mapę "Zabierzów" (obszar Dolinek Podkrakowskich) w skali 1:25 000 (21,1 MB) -> tutaj.


Wystarczy je skopiować do podfolderu "CustomMaps" w folderze "Garmin" (tylko z tego podfolderu urządzenie będzie ładować mapy oferowane przez nas!).Zalecamy, aby podfolder "CustomMaps" (w folderze "Garmin") utworzyć na karcie pamięci, a nie w pamięci urządzenia.  W razie wgrania za dużej ilości map odbiorniki mają tendencję do zawieszania się. Aby przywrócić funkcjonalność odbiornika trzeba wyciągnąć kartę pamięci i za pomocą zewnętrznego czytnika usunąć nadmiar map. 

Mapy przygotowujemy tak, aby każdą dało się załadować w całości. Dotyczy to także map dwuarkuszowych, które na potrzeby Garmina łączymy w jeden plik. Za podstawę do przygotowania naszych map służą pliki rastrowe w rozdzielczości 200 DPI. Treść i wygląd części mapowej w tych plikach jest identyczna z odpowiadającą im mapą papierową.
Na styku arkuszy mogą wystąpić częściowe zasłonięcia lub powtórzenia napisów. Mapy po połączeniu mają przeciętnie ok. 80 kafelków w maksymalnym rozmiarze. Oznacza to w praktyce, że w danej chwili w urządzeniu może być aktywna tylko jedna nasza mapa rastrowa!
Natomiast może ona być wyświetlona na dowolnej ilości map wektorowych. 

Nie jest nam znany żaden sposób na zarządzanie mapami rastrowymi w dedykowanych urządzeniach Garmin. 

Od roku 2022 większość map sprzedajemy w większej rozdzielczości (300 dpi). Jednak taka rozdzielczość przekracza ograniczenia większości odbiorników firmy Garmin.

Stąd mapy dwuarkuszowe przygotowujemy w dwóch rozdzielczościach:

  • jeden plik KMZ z mapą całego obszaru danej mapy, ale w zmniejszonej rozdzielczości (ok. 200 dpi)
  • dwa pliki KMZ z dwiema częściami danej mapy (np. częścią zachodnią i wschodnią lub północną i południową) w pełnej rozdzielczości (300 dpi).

 Kupując plik do urządzeń Garmin otrzymacie Państwo plik ZIP z 3 plikami KMZ, który trzeba rozpakować przed skopiowaniem pliku mapy do odbiornika.

UWAGA! Do odbiornika można skopiować tylko jeden z tych plików.

Aby przetestować swoje urządzenie oraz sprawdzić funkcjonalność mapy prosimy pobrać w pełni funkcjonalną, darmową mapę "Zabierzów" (obszar Dolinek Podkrakowskich) w skali 1:25 000 (21,1 MB) -> tutaj.

Aby możliwe było używanie map rastrowych w dedykowanych odbiornikach GPS firmy Garmin konieczne może być (dotyczy starszych modeli z listy powyżej) zaktualizowanie oprogramowania odbiornika tak, aby mógł on wyświetlać mapy rastrowe z folderu CustomMaps. Oznacza to zmianę oprogramowania firmware poprzez program WebUpdater. Program ten można pobrać ze strony Garmin. Po jego zainstalowaniu i podłączeniu odbiornika GPS do komputera program wyszuka i zmieni oprogramowanie urządzenia.

Map rastrowych nie da się wyświetlić w programie MapSource. Do ich wyświetlania na komputerze służy program "Base Camp" firmy Garmin lub np. program Google Earth.

Możliwości oraz ograniczenia rastrowych "CustomMaps", czyli map indywidualnych w odbiornikach GPS Garmin opisane są w wątku polskiego forum Garmin.

W terenie po osiągnięciu brzegu mapy (białego paska lub strzałek w miejscu legendy) zalecamy wyłączenie CustomMaps w menu konfiguracyjnym odbiornika GPS i korzystanie z mapy wektorowej.

Gdy mapa rastrowa wyświetlona jest na mapie wektorowej można nadal wykorzystywać wszelkie informacje zawarte w warstwie wektorowej. Dzięki temu można zaplanować trasę, nawigować po niej (będzie wyświetlona nad rastrem), sprawdzić kolor szlaku czy nazwę ulicy w mieście.

 


 

3. OziExplorer/PC

Pliki o rozszerzeniu PNG (Portable Network Graphics), które przygotowane są w rozdzielczości 200 DPI. Do plików graficznych dodajemy także odpowiadające im pliki kalibracyjne o rozszerzeniu MAP. Pliki graficzne łącznie z plikami kalibracyjnymi mogą stanowić podstawę do stworzenia własnych map do innych programów nawigacyjnych. 

Są one zgodne z popularnym programem Ozi Explorer.

 

 


  

4. Twonav w  wersji PRO ( wersja darmowa nie obsługuje zewnętrzych map)

Pliki w formacie RMAP do urządzeń turystycznych firmy Twonav: TwoNav Aventura, Sportiva, Anima +. Oprócz urządzeń turystycznych firma CompeGPS oferuje oprogramowanie na wiele platform sprzętowych.

Proces instalacji w systemie IOS należy przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji Land GPS. 

https://www.twonav.com/en/software/land

 

Pliki RMAP  działają również w programie Locus. 

 

Mapy możemy w prosty sposób zapisać w programie:

Menu ➝ Menadżer Map ➝ Lokalne ➝ znaczek Plus na dole ekranu i wybieramy Importuj mapę.

Wskazujemy miejsce zapisanych map i gotowe.

 

 


 

 

 

5. Locus Maps

Locus Maps to najlepsza, znana nam aplikacja  do nawigacji w terenie. Idealna  dla zaawansowanych użytkowników.

Pozwala na :

  •  nawigację z możliwością opracowywania tras;
  •  duży wybór wysokiej jakości map w trybie online i offline; czyta nasze pliki w formacie trekbuddy
  •  możliwość kupowania naszych map bezpośrednio w aplikacji
  •  zaawansowane narzędzia do obsługi map – nakładanie na siebie map, obsługa źródeł WMS
  •  narzędzia do monitorowania aktywności sportowej – śledzenie trasy, program treningowy, wykresy, statystyki, obsługa czujników zewnętrznych
  •  całodobową prognozę pogody dla całego świata
  •  zaawansowane narzędzia do geocachingu 

Aplikację Locus Map Pro można swobodnie dostosować do własnych potrzeb, zgodnie z potrzebami użytkownika. Istnieje możliwość rozszerzenia funkcjonalności aplikacji  poprzez zastosowanie licznych modułów dodatkowych.

Więcej: www.locusmap.eu

do pobrania :  tutaj

Sposób zakupu:  Mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. 

Po włączeniu aplikacji klikamy menu ( 3 poziome kreski w lewym górnym rogu ekranu), wybieramy Sklep Locus, Maps, Europa.

Następnie kraj - Polska lub na dole w liście produktów rekomendowanych szukamy Compass Poland maps. Po wybraniu Compass pojawia się lista map dostępnych w sprzedaży. Wybieramy interesującą pozycję i klikamy Kup. Zapewne przy pierwszym zakupie pojawi się komunikat o braku środków - LoCoinów - specjalnej waluty do zakupów wewnątrz aplikacji Locus. 

W pierwszej kolejności należy połączyć konto Google z Locusem. Lub zalogować się na konto w Locusie  jeżeli już je mamy. Aby doładować konto Locusa LoCoinami należy dodać kartę kredytową  lub debetową do konta google. 

 


 

6. Traseo 

Aplikacja Traseo przeznaczona jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Umożliwia ona wyszukiwanie tras w pobliżu, nagrywanie własnych śladów oraz korzystanie z naszych map turystycznych offline. 

Podczas nagrywania trasy możesz dodawać zdjęcia i waypointy oraz śledzić statystyki.

Sposób zakupu:  Mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. 

W pierwszej kolejności należy zarejestrować się w aplikacji lub podłączyć swoje konto facebook. 

Aby móc korzystać z map Compass w Traseo wystarczy mieć w swoim telefonie aktywowaną możliwość płatności za usługi sklepu Google Play lub AppStore. Kupno map odbywa się jak kupno usług w innych aplikacjach, wystarczy dokonać wyboru zakupu. 

 

 

8. Avenza Maps

Aplikacja dostępna na urządzenia mobilne z systemem iPhone, iPad - iOS i Android.

Program jest prosty w obsłudze, polecamy  go początkującym użytkownikom  zarówno Androida jak i iOS. 

Pliki kupujemy w sklepie Compass. Po otrzymaniu linku należy go zapisać w urządzeniu. Następnie w aplikacji w zakładce My Maps klikamy pomarańczowy znak + (plusa). Wybieramy „ Download or import a map”, i wskazujemy pobrany plik „ Cloud storage or device” albo wklejamy link do „ From de Web”. I to wszystko. Plik z mapą jest gotowy do użycia.

Więcej informacji na stronie producenta: https://www.avenza.com/avenza-maps/

                 

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl