Polecane produkty
Lasy Janowskie
Lasy Janowskie

12,90 zł

Korona Gór Polski - PAKIET przewodnik + mapa  laminowana
Korona Gór Polski - PAKIET przewodnik + mapa laminowana

50,00 zł

Cena regularna: 60,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

11,90 zł

Jurajski Szlak Rowerowy „Orlich Gniazd” 0
Jurajski Szlak Rowerowy „Orlich Gniazd”

Jurajski Szlak Rowerowy „Orlich Gniazd” nieco zmodyfikowany

Wprawdzie posiadamy informacje od administratorów szlaku o korektach jego przebiegu, jakich dokonano w ostatnim czasie, ale w związku z przygotowywaniem wznowienia mapy "Jura Krakowsko-Częstochowska", tak z jednej strony, kierując się sumiennością zawodową, z drugiej - trochę w ramach realizacji naszych pasji i chęci podjęcia kolejnego wyzwania, dwuosobowa ekipa przedstawicieli Compass w niedzielę 7 lipca „zaliczyła” całą trasę od Częstochowy do Krakowa. Wyszło, że aktualna długość szlaku to równe 190 km, przewyższenie (suma wzniesień) to prawie 2 500 m.

Ślad GPX do pobrania

Przebieg szlaku został w „części śląskiej” w dwóch miejscach dość znacząco zmodyfikowany i w całości odnowiony. Dodano nowe oznakowanie na słupkach (stare jeszcze też istnieje) oraz tablice kierunkowe do „atrakcji”. Również w części małopolskiej odnowiono oznakowanie, ale tutaj w dotychczasowym standardzie. Całość dobrze oznakowana, ale warto mieć przy sobie mapę, aby śledzić trasę, wiedzieć jakie obiekty mijamy i co nas czeka dalej. Przełożenie szlaku „na” Złoty Potok w dolinie Wiercicy to wspaniały pomysł. Jak dla mnie to jedna z ciekawszych „miejscówek” na Jurze, a ponadto w ten sposób wyeliminowano fatalny piaszczysty odcinek przed Ostrężnikiem.

Druga poważna zmiana nastąpiła na trasie Skarżyce-Bzów. Szlak omija Żerkowice, a prowadzi przez Kromołów. Nowy przebieg jest bardziej widokowy, bo jedziemy mocno pofałdowanym terenem wśród pól. Ale sama jazda nie jest zbyt komfortowa, bo droga jest niby szutrowa, ale dość uciążliwa dla rowerzystów ze względu na luźne kamienie. Generalnie jednak zmiana pozytywna. Nieco inaczej pojedziemy także w rejonie Góry Zborów – nie wjeżdżamy w „masyw”, lecz objeżdżamy całą górę asfaltami. No i znacząco poprawiono na całym „śląskim” odcinku nawierzchnię dróg – powstało kilkanaście kilometrów asfaltowej, rowerowej „autostrady” z Ostrężnika do Mirowa, wiele fragmentów leśnych dróg - wcześniej piaszczystych- utwardzono szutrem. Nie oznacza to, że wyeliminowano je całkowicie- niestety jest kilka, które zmuszają do krótkiego prowadzenia roweru.

W Małopolsce poważna zmiana to powrót do „starego” przebiegu pod Skały Powroźnikowe z pominięciem kościoła w Racławicach, pozostałe są kosmetyczne, ale przygotowywane jest przełożenie końcówki z Os. Widok na Cichy Kącik.

Generalnie szlak stanowi bardzo ciekawą ofertę dla turystów rowerowych, przy czym należy pamiętać, że oprócz długich płaskich odcinków znajdują się na nim dość wymagające podjazdy, co stanowi, że raczej nie ma charakteru rekreacyjnego. O czym świadczy przewyższenie - tylko o 25 % mniejsze niż na szlaku Wokół Tatr!

Cały nowy przebieg szlaku znajdzie się oczywiście w nowym wydaniu mapy „Jury”, która będzie dostępna już za 10 dni. Polecamy. Udostępniamy także aktualny ślad GPX szlaku po modyfikacjach.

Pogoda była generalnie przyjazna „rowerowaniu”, ale pochmurne niebo, pojawiające się opady nie sprzyjały sesjom zdjęciowym, dlatego mamy ubogą galerię.

  

 

 

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl